Tävlingskalender 2018

Januari
Ons 10 19:00 Mila Stockholm by Night, #3 (Ängsjö)15
Ons 17 19:00 Vinternattcup 3 (Enebybergs IP)19
Februari
Lör 3 Stockholm Indoor Cup etapp 1 (Rudbecks Gymnasium, Edsberg)
Sön 4 Stockholm Indoor Cup etapp 2 (Globala Gymnasiet, Zinkensdamm)
Ons 7 19:00 Mila Stockholm by Night, #4 (Gustavsberg)14
Mars
Ons 7 19:00 Mila Stockholm by Night, #5, final, jaktstart (Källbrink IP, Huddinge)13
Lör 10 Klubbmatch (Ängsjö)32
Sön 11 10:00 Sundbybergs inofficiella öppna Ultra KM (Farsta)
Ons 14 19:00 Vinternattcup 7 (Törnskogen)5
Tor 15 19:00 Nattsprint (Barkarby Flygfält)40
Fre 16 19:30 UP: Sumpnatta (Ursvik)13
Fre 23 Nyköpingsnatten - INSTÄLLD (Buskhyttan)
Lör 24 Nyköpingsorienteringen - INSTÄLLD (Buskhyttan)
Sön 25 09:30 Budkavle: Måsenstafetten - INSTÄLLD (Buskhyttan)
April
Mån 2 10:00 Kringelträffen (Södertälje)27
Fre 6 Väsby OK, Grymnatta (Skepptuna)14
Lör 7 Lännamedeln - INSTÄLLD (Länna)
Sön 8 Budkavle: Rånässtafetten INSTÄLLD (Rånäs)
11:00 UP: Mälarhöjdens IK, medeldistans (Sätra)62
Tor 12 18:30 Tiomilarepet (Tullinge)1
Lör 14 UP: Täby OK, långdistans (Gillinge)53
Sön 15 Enenracet (Lillkyrka)15
Täby OK, medeldistans (Gillinge)27
Fre 20 21:30 Uppsala möte, natt (Rasbo)6
Lör 21 IFK Lidingö, långdistans (Lidingö)20
11:00 Uppsala möte, medel - INSTÄLLD (Långhundra)
Sön 22 10:00 Uppsala möte, lång - INSTÄLLD (Långhundra)
10:00 UP: Järfälla OK, medeldistans (Hällkana)58
Lör 28 10:30 Budkavle: Tiomila (Nynäshamn)9L
Maj
Tis 1 UP: DM-sprint, Stockholm (Nacka)84
11:00 Silverjakten (Järndammen)3
Klemmingekampen (Gnesta)4
Tor 3 Ungdomsserien #1, krets norr 2 (Ekerö)74
Lör 5 UP: Haningeträffen (Haninge)46
11:00 Roslagshelg, lång (Norrtälje)10
Sön 6 11:00 Roslagshelg, medel (Norrtälje)20
10:00 Barkarbyloppet (Barkarbystaden)
Tor 10 13:00 Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 1, medel (Åstön)23
Fre 11 Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 2, förkortad lång (Åstön)22
Lör 12 Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 3, medel (Smitningens Havsbad, Härnösand)23
Sön 13 Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 4, lång (Smitningens Havsbad, Härnösand)21
Tis 15 18:30 Ungdomsserien #2, krets, Norr2 (Granskog)121
Ons 16 Stockholms City Cup #1 (Högalidsparken, Södermalm)52
Ons 23 Stockholm City Cup, #2 (Farsta Centrum)43
Fre 25 Sommarlägrets medeldistans (Flottsbro)
18:45 UP: StOF Sommarläger Förkortad Medel UP (Flottsbro)36
Lör 26 15:00 Budkavle: StOF Sommarläger Äventyrsstafett (Flottsbro)5L
Sön 27 10:00 Budkavle: StOF Sommarläger Lägerstafett (Flottsbro)9L
Tis 29 18:00 Enen 3-dagars (Kolarvik, Enköping)
Ons 30 Stockholm City Cup #3 (Fredhällsparken)52
Juni
Mån 4 BVSOKs Sprint-KM (Sundby, Bromma)2
Ons 6 11:00 Centrum Team Sprint (Skönstaholmsskolan, Farsta)
Aros summer summit (Vedbobacken, Västerås)3
Lör 9 10:00 Slottssprinten (Sigtuna)63
13:30 Budkavle: Slottssprinten, 2-mannastafett, sprint (Sigtuna)23L
Sön 10 11:00 Lång-KM (Färsna gård, Norrtälje)58
Juli
Mån 2 17:30 Trekvällars (Hellasgården)30
Lör 14 10:00 Lostwater Swimrun Orienteering Stockholm (Hellasgården)
Sön 22 08:30 O-Ringen 1/5 lång (Örnsköldsvik)
Mån 23 08:30 O-Ringen 2/5 lång (Örnsköldsvik)
Ons 25 08:30 O-Ringen 3/5 medel (Örnsköldsvik)
Tor 26 08:30 O-Ringen 4/5 lång (Örnsköldsvik)
Fre 27 08:30 O-Ringen 5/5 lång, jaktstart (Örnsköldsvik)
Augusti
Lör 18 11:00 Långhundradubbeln, medel (Långhundra)43
Sön 19 10:00 Långhundradubbeln, lång (Långhundra)26
10:00 Svartviksmedeln (Farsta)22
Mån 20 17:00 Medel-KM (Hummelmora äng)112
Lör 25 DM, lång, Stockholm (Sunnerby)53
Sön 26 DM, medel, Stockholm (Sunnerby)76
Ons 29 18:30 UP: Ungdomsserien, regionsfinal, norr (Kärsön)92
September
Sön 2 10:00 Tyresöorienteringen (Alby Friluftsgård)26
Mån 3 17:30 Mini-KM (Bruket)91
Lör 8 11:00 Linnéklassikern, medel (Ämsjön)8
10:00 Skärgårdsdubbeln, långdistans (Lillsved, Värmdö)36
10:00 SM, lång (Vaggeryd)4
Sön 9 10:00 Skärgårdsdubbeln, medeldistans (Lillsved, Värmdö)18
Linnéklassikern, lång (Ämsjön)7
Fre 14 12:00 SM, medel (Vaggeryd)7
Lör 15 Budkavle: Österåkerskavlen (Ekilboda, Bogesund)7L
10:00 OK Österåker, medel (Ekilboda, Bogesund)18
Sön 16 10:00 Waxholms OK (Ekilboda, Bogesund)36
09:30 Budkavle: SM, stafett (Vaggeryd)2L
Fre 21 20:00 DM, natt, Stockholm (Lida)37
Sön 23 Budkavle: DM, stafett, Stockholm (Lida)23L
Ons 26 19:00 Natti-Natti (Bagarmossen)
Lör 29 11:00 VÖOL 2-dagars (Vallentuna)18
11:00 UP: Ungdomsseriefinalen, Stockholm (Bagarmossen)129
10:00 MTB-O: MTB-O ABCD cupen (Görväln)2
Sön 30 10:00 VÖOL 2-dagars (Vallentuna)23
Oktober
Lör 6 09:00 Budkavle: 25manna (Hansta)1L
Sön 7 09:00 25mannamedeln (Hansta)37
Lör 13 11:00 Tullinge teamsprint (Tumba)
Tor 18 -21:30KM natt (Kärsön)42
Fre 26 19:30 Haningenatten (Rudan)9
Lör 27 Budkavle: Haninge sprintstafett (Rudan)
Arosträffen (Ändesta, Västerås)9
Budkavle: Smålandskavlen (Asa)1L
10:00-13:00 Nordcupen deltävling 1 (Ytterby, Vaxholm)62
Sön 28 Oktoberracet (Skogs-Tibble)32
November
Sön 4 10:00 Höstlunken, patrull (Flemingsberg)19
Lör 10 Novembertävlingarna, lång (Riksten)15
10:00 Nordcupen #2 (Ängsjö friluftsgård)94
Sön 11 Novembertävlingarna, medel (Riksten)33
Ons 14 19:00 Mila Stockholm by Night, #1 (Farstanäset)18
Lör 17 10:00 UP: Nordcupen 2018, deltävling 3 (Rösjöbadet)71
Ons 21 19:00 VinterNattCup 1 (Viksjö)21
Lör 24 10:00-13:00 Nordcupen deltävling 4 (Skavlöten, Täby)10
December
Lör 1 10:00-14:30 Nordcupen deltävling 5 (Ängskolan, Sundbyberg)10
Sön 2 10:00 Ultra-KM (Hellas klubbstuga, Granby)9
Ons 12 Mila Stockholm by Night, #2 (Enebybergs IP)6