Maj 2019

DagAktiviteter
Ons 1

Tävling: 09:00 IFK Lidingö, medeldistans, Sticklinge, Lidingö62

Tävling: 10:30 Silverjakten, Järndammen, Sala

17:00‑21:00 Möte Sommarlägret, Granskog

Tor 2

16:00‑18:00 Motionsorientering, Sandviksskolan10

17:00 Motionsorientering Ursvik, Ursvik

UP-Tävling: 18:30 Ungdomsserien #1, Krets Norr 2, Maltesholmsbadet, Grimsta92

Fre 3

Tävling: 15:00 Swedish League, #4, sprint (WRE) + nationell tävling, Fisksätra25

Lör 4

Tävling: 10:00 Swedish League, #5, medeldistans (WRE) + nationell tävling, Fisksätra45

Tävling: 11:00 Roslagshelg, lång, Dyvassö6

Sön 5

Tävling: 10:00 Swedish League, #6, final, jaktstart + nationell tävling, Södertölje37

Tävling: 11:00 Roslagshelg, medel, Dyvassö3

Mån 6

18:00 Packa påsar till Barkarbyloppet, Granskog

19:00 Löpträning, Bruket, lifthuset

19:00 Planeringsgrupp mat&marka sommarlägret, Granskog (styrelserummet)

Tis 7

Soppan: Bartsch + Sundberg (Granskog)

18:00 Ungdomsträning 7-12 år, Granskog

18:00‑20:00 Högfartsorientering, Granskog/Kvarnkullen

20:00 EoT-möte, Styrelserummet

Ons 8

Tävling: DM, sprint, Stockholm, Täby91

16:00‑18:00 Saab-OL Kungsängen

Tor 9

Granskog uthyrt: hela dagen Maria & Johan

17:00 Motionsorientering Ursvik, Ursvik

18:00‑19:00 Gul/orange torsdag, Slutet av Lantmäterivägen (västra delen), Viksjö

20:00‑21:00 Föräldramöte nybörjare

Fre 10

Granskog uthyrt: 08:00‑14:00 Järfälla gymnasium

Lör 11

Granskog uthyrt: hela dagen Lina B

10:00 Motionsorientering i Upplands Väsby, Runby1

Sön 12

Tävling: Barkarbyloppet, Stora torget, Barkarbystaden

Mån 13

19:00 Löpträning, Bruket, lifthuset

Tis 14

Soppan: Ingen soppa (ungdomsserien på Mälaröarna) (Granskog)

UP-Tävling: Ungdomsserien #2 Krets Norr 2, Ekerö96

18:15‑20:00 Kompass- och vägvalsövning, Lövsta

Ons 15

16:00‑18:00 Saab-OL

Tävling: 18:30 Stockholm City Cup, #1, Rålambshovsparken, Kungsholmen68

Tor 16

18:00 Träning gul-orange nivå, Berghemsskolan

Fre 17  
Lör 18

Tävling: Faxeträffen, dag 1, medel11

Tävling: 11:00 Närkekvartetten, #3, medel3

Sön 19

Granskog uthyrt: hela dagen Andreas Fogeby

Tävling: Faxeträffen, dag 2, lång11

Tävling: 10:00 Närkekvartetten, #4, lång3

16:00‑18:00 Möte med Väsby OK ang Sommarlägret

18:30 Ungdomssektionen, Granskog

Mån 20

19:00 Löpträning, Bruket, lifthuset

Tis 21

Soppan: Björn och Markus Edemyr + Francis Öyem (Granskog)

18:00 Ungdomsträning 7-12 år, Granskog

18:00‑20:00 Orenteringsteknik med hög fart, Granskog

20:00 Trivsel/fest-kommitté möte, Granskog, styrelserummet

Ons 22

16:00‑18:00 Saab-OL

Tävling: 18:30 Stockholm City Cup, #2, Bergshamra61

Tor 23  
Fre 24

UP-Tävling: 17:00 StOF Sommarläger, Ängsjö friluftsgård

UP-Tävling: 18:30 StOF Sommarläger Medeldistans (UP), Ängsjö friluftsgård59

UP-Tävling: 18:30 StOF Sommarläger, Ängsjö friluftsgård1

Lör 25

Tävling: Tour de Medelpad, dag 1, lång, Timrå2

Budkavle: 15:00 StOF Sommarläger Äventyrsstafett, Ängsjö friluftsgård8L

Sön 26

Tävling: Tour de Medelpad, dag 2, medel, Sundsvall2

Budkavle: StOF:s sommarläger, stafett, Ängsjö friluftsgård

Budkavle: 10:00 StOF Sommarläger Lägerstafett, Ängsjö friluftsgård15L

Sista anmälningsdag: Rikslägret 2019 i Idre

Sista anmälningsdag: Stockholm City Cup, #3

Sista anmälningsdag: Slottssprinten

Sista anmälningsdag: SM, sprint, publiktävling, medel

Sista anmälningsdag: SM, sprint, publiktävling

Sista anmälningsdag: Ösaträffen, dag 1, lång

Sista anmälningsdag: Ösaträffen, dag 2, medel

Sista anmälningsdag: Veteran-SM med Ösaträffen, dag 2, sprint

Sista anmälningsdag: Veteran-SM med Ösaträffen, dag 3, lång

Sista anmälningsdag: Veteran-SM med Ösaträffen, dag 4, medel

Mån 27

19:00 Löpträning, Bruket, lifthuset

Tis 28

Tävling: Stockholm City Cup, #3, Gamla Stan, Norrbro68

Soppan: Edvin Björklund + Wilhelm Bäckius (Granskog)

18:00 Ungdomsträning 7-12 år, Granskog

Ons 29  
Tor 30

18:00 Egen träning

Fre 31

Tävling: SM, sprint, individuell, kval, Hudiksvall

Tävling: SM, sprint, publiktävling, medel, Hudiksvall